SEO Danışmanlığı

Web Tasarım, Web Yazılım, SEO, Google Adwords, SEM ve Özel Yazılım hizmetlerimizde sürekli gelişen ve değişen teknolojileri takip ederek mutlu müşteriler hedeflemekteyiz

SEO Danışmanlığı2020-04-17T14:49:29+03:00

SEO Danışmanlığı 

SEO danışmanlığı , web sitelerin Google başta olmak üzere tüm arama motorlarındaki görünümünü iyileştirmek amacıyla yapılan ve profesyonel SEO ajansı tarafından sunulması gereken bir hizmettir. Bu hizmet kapsamında, profesyonel ajanslar doğru analizler ile sitelerin ihtiyaçlarını belirler ve proje sahiplerine doğru adımlar atması konusunda danışman olur. 

 Şimdi sizlere  önce SEO nedir ve SEO Danışmanlığı nasıl yapılır bunlar aktarayım. 

SEO ,Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı, arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. SEO çalışmasını inceleyecek olursak, isminden de anlaşılacağı üzere, internet projelerinin arama motorlarına, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma olarak nitelendirebiliriz. Günümüzde en çok kullanılan arama motoru “Google” olduğu için SEO ve internet kurallarını belirleyen kuruluş da “Google” olmuştur. “Google”, aramalarda her zaman kaliteli ve popüler sitelere öncelik vermektedir. 

SEO Danışmanlığı

SEO Uyumlu Makale Yazmak? 

İlk olarak şunu söylemek gerekir ki Google için önemli olan  içeriğin insanlar tarafından beğenilmesi ve insanlara fayda sağlamasıdır. Burada makalenizin içeriğini yorumlarken kendinize şunu sormalısınız. Ben olsam bu makaleyi okur muydum? 

SEO Danışmanlığı yaparken en dikkat ettiğimiz konu budur. Makale ne derece özgün, ne derece faydalı. İçerikleri oluştururken de  insanlar bu yazıyı okur mu? Neden okusunlar? gibi sorulara önce kendiniz cevap vermelisiniz. 

İçerik sorunu yaşıyorsanız , otoriter yabancı sitelerde yazılan içerikleri çevirerek alıntı yapmak sureti ile kaliteli içerik üretmiş olacaksınız. Google çeviri metinleri de orijinal içerik olarak tanıyacaktır. 

 • Uzmanı olduğunuz konuda içerik üretiniz. 
 • Ziyaretçinin ihtiyacı kadar uzunlukta makale yazınız 
 • Vurucu bir yazı başlığı seçerek insanları etkileyiniz 
 • Meta başlıklarınız benzersiz olmalı 
 • Meta açıklamalarınız benzersiz olmalı 
 • LSI(Latend Semantic Indexing) gizli anlamsal uyumluluk kesinlikle araştırılması gereken bir konudur. 
 • Makale konularınız piyasa da çok fazla yazılmamış nice konular olmalı. 
 • Rekabeti düşük kelimelerde %5 gibi anahtar kelime makale içinde geçmeli 
 • Anahtar kelimeleri koyu, italik yazmak genelde işe yaramaz. 
 • Google anahtar kelime aracını, semrush ve ahrefs i anahtar kelime üretmek için kullanın. 
 • Kullandığınız yazı alıntı ise muhakkak kaynak belirtiniz. 
 • Google da çok aranan kelimeler göre yazı yazarsanız daha uygun olabilir. 
 • Anahtar kelime ve Semantik araştırması yapınız. 
 • Anahtar kelime yoğunluğu çok işe yaramamaktadır, Google genellikle içeriğin özgünlüğü ve kullanıcı faydası otoriteye dikkat etmektedir. 
 • Rekabeti düşük ve arama hacmi yüksek kelimelerde oluşturacağınız makaleler trafik patlaması yapabilir. 
 • Kaliteli sosyal imleme sitelerinde paylaşım yapın. 
 • Makaleleri sosyal medyada paylaşın ve beğenilmesini sağlayın. 
 • Makaleler içine özgün ve çekici resim – video lar ekleyin. 
 • Analitics kayıtlarından içeriklerinizin ne kadar okunduğunu hemen çıkma oranlarını ne olduğunu kontrol edin ve geliştirme yapın. 
 • Sitenizde Heading etiketlerini oranlı bir şekilde kullanmalısınız. 

  

Şimdi merak edenler için bu konuyu alt başlıklar halinde inceleyerek SEO çalışmasının nasıl yapılcağını anlatayım.

Site içi SEO, (on page SEO)  tüm web siteleri için oldukça önemlidir. Site içi SEO çalışmaları yapmak, web sitenin arama motorlarına uyumlu olmasını sağlayarak, kullanıcıların yaptıkları arama sorgularında sayfaların ön sıralarda çıkmasına yardımcı olur. Bu da organik olarak web sitesine trafik yönlendirme de önemli bir rol oynadığı için e-ticaret firmaları için bu çalışmaların doğru yapılması, geri dönüşümleri artırmada bir fırsat yaratır.

1.Sitenin hızını düşüren ögeleri kaldırın. 

Sitenin yavaş yüklenmesi, arama motorlarına sitenin sorunlu olabileceğini düşündürdüğü için, bu yavaş siteleri arama sorgularında daha alt sıralarda gösteriyor. Arama motorları da kendi kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmayı hedeflemekte. Bu sebeple de yavaş açılan sayfalar yerine, açılma hızı yüksek olan sayfaları kullanıcılara öneriyor.   

Bu yüzden de Web sitenizin açılma hızını artırmanız, kullanıcı deneyimini geliştirdiği için de site içi SEO çalışmalarınız için önemli bir rol oynamaktadır.    

2.Sayfa başlık ve alt başlıklarını doğru düzenleyin. 

Arama motoru botları, sayfaları indekslerken özellikle sayfa başlıklarına bakarak, sayfanın ne ile ilgili olduğunu anlar. Bu sebeple de sayfa başlıklarınızı doğru bir şekilde kurgulamanız ve oluşturmanız gerekir.Web sitenizdeki her sayfalarda bir tane “h1” etiketli ana başlık olduğunda emin olun. “h1” etiketi, sayfa ana başlığını gösterir. Her sayfada bir tane “h1” başlığının olması tavsiye edilir. Aksi halde bu botlar sayfayı indekslemekte sıkıntı yaşarlar.   

Site içi SEO çalışmalarınızı yaparken sayfa içindeki metinlerde de ara başlık kullanmanız gerektiğinde, “h2, h3, h4, h5, h6” etiketlerini kullanabilirsiniz.    

3.Meta açıklamalarınızı doğru kurgulayın. 

Google, arama sorgularında meta açıklamalarını değiştirerek, arama sorgusuna uyumlu özel bir meta açıklamasını otomatik olarak sunsa da, sayfalarınızın içeriğinin arama motorları tarafından anlaşılması ve Google için alternatif ve sizin oluşturduğunuz bir meta açıklaması sunmak için meta açıklamalarınızı oluşturun.   

4.URL yapınızı anlamlı ve okunabilir kelimelerle oluşturun. 

Sitenizin URL yapısı da site içi SEO çalışmalarında üzerinde durulması gereken konulardan biri. Sitenizdeki linklerinde anlamlı cümlelerden oluşması ve bu linklerde anahtar kelimelerinizi geçirmeniz önemli bir konudur. Rastgele otomatik olarak oluşturulan linkler yerine, sayfalarınızdaki link yapılarını da düzenleyerek, arama motorlarına uyumlu hale getirmeniz gerekir.   

5.Görsel optimizasyonunu yapın. 

Sitenize görsel yüklerken, görsel URL’sinde görselin içeriği ile ilgili anahtar kelimleri kullanmayı unutmamalısınız. Bunun yanı sıra görselin dosya boyutunu da küçük tutmanız, sayfanın yüklenme hızını olumlu bir şekilde etkileyecektir. Bunun yanı sıra görsel alt etiketlerini de oluşturarak, görselle ilgili indekslenebilir ve metin oluşturmanız faydalıdır. Aşağıdaki rehberimizden bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.   

6.Site içi yönlendirme linklemelerinizi yapın. 

Bunu yapmanız sayfa üzerinde geçirilen süreyi ve kullanıcı başına ziyaret edilen sayfa oranını artıracaktır. Kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmeleri de arama motorları tarafından sitenizin kullanıcılara değerli ve ilgili içerikler sunduğunuzu ve kullanıcı deneyiminizin iyi olduğunu gösterir.Buna dikkat etmeniz size dolaylı yoldan da olsa site içi SEO çalışmalarınıza katkı sağlar.   

7.Gerekli yerlerde anahtar kelimelerinizi kullanın ve yoğunluğu doğru ayarların 

Google, eskisi gibi anahtar kelime spamları yapmayı hoş görmemekte. Bu sebeple de anahtar kelime kullanımlarınızda yoğunluğu doğru bir şekilde ayarlamanız gerekir. Aşırıya kaçtığınız durumlarda Black Hat SEO yapmış olursunuz ki bu da Google’ın günümüzde cezalandırdığı bir durumdur.   

8.Sitenizi düzenli aralıklarla güncelleyin 

Sitenizi düzenli aralıklarla güncellemeniz de site içi SEO için önemlidir. Sitenizi uzun süre güncellemediğinizde, arama motorları sitenin güncel olmadığı varsayımında bulunacağı için arama sorgularındaki sıralamada siteyi daha alt sıralarda gösterecektir. Düzenli olarak sitenizi güncellemeniz, arama motorlarına sitenizin güncel olduğunu gösterir. 

  

Firmamızın bir parçası olmak ister misiniz?

Web Tasarım, Web Yazılım, SEO, Google Adwords, SEM ve Özel Yazılım. Sürekli gelişen ve değişen teknolojileri takip ederek mutlu müşteriler hedeflemekteyiz

Hemen Teklif İste

Firmamızın bir parçası olmak ister misiniz?

Web Tasarım, Web Yazılım, SEO, Google Adwords, SEM ve Özel Yazılım. Sürekli gelişen ve değişen teknolojileri takip ederek mutlu müşteriler hedeflemekteyiz

Hemen Teklif İste

Hızlı ve Dinamik Mobil Uyumlu Web Siteniz Olsun

Teknolojiye ayak uydurarak daha hızlı ve dinamik web sitesi edinin

İletişim